Płomień igrzysk

Główny symbol igrzysk olimpijskich to oczywiście pięć kół połączonych ze sobą na białym tle. Jednak to nie są jedyne symbole olimpiady, które są rozpoznawalne na świecie. Więcej emocji i wydarzeń rozgrywa się wokół sztafety niosącej ogień olimpijski.
Skąd go niosą? Czy aby na pewno niosą ten ogień? Kto może zapalać znicz olimpijski? I czy na pewno pali się on podczas całych igrzysk?

Starożytna Olimpia

Tradycja ognia olimpijskiego nie pochodzi ze starożytności. Jest to tradycja igrzysk nowoczesnych, jednak bardzo mocno nawiązuje do starożytności. Ogień olimpijski rozpala się bowiem za pomocą skupiania światła, w miejscu bardzo ważnym dla starożytnych Greków. W ruinach świątyni w Olimpii, czyli w miejscu, gdzie rozpoczynano starożytne igrzyska ku czci Zeusa.

Pochodnia olimpijska

Jest to specjalna pochodnia, która ma utrzymywać płomień ognia olimpijskiego przez całą trasę – od Olimpii do miasta-gospodarza Igrzysk.
Mimo to czasem zdarzają się drobne wpadki i ogień gaśnie, nawet w specjalnie przygotowanej pochodni. Jednak największym skandalem na międzynarodowym szczeblu była pochodnia z 2014 – Zimowe Igrzyska Olimpijskie z Soczi. Pochodnia zgasła w trakcie drogi aż 44 razy.
Na szczęście na większości olimpiad do miasta-gospodarza dociera ogień wprost ze starożytnej Olimpii.

Znicz olimpijski

Tradycja znicza olimpijskiego jest kilka lat dłuższa niż pochodni z Olimpii. Po raz pierwszy pojawił się bowiem w 1928 roku – sztafeta dopiero w 1936 roku.

Zapalanie znicza

Ceremonia zapalania znicza jest bardzo doniosłą chwilą rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. Najważniejszą osobą w sztafecie jest więc osoba, która zapala znicz. Najczęściej jest to uhonorowany sportowiec o bogatej karierze. Przykładowo w 2006 roku zrobiła to Stefania Belmondo, dziesięciokrotna medalistka olimpijska, trzynastokrotna medalistka mistrzostw świata oraz zdobywczyni Pucharu Świata, w 2014 roku Władisław Trietjak, czterokrotny olimpijczyk, jeden z najlepszych bramkarzy w historii hokeja, a w 2018 Kim Yu-na ,mistrzyni olimpijska z Vancouver, wicemistrzyni olimpijska z Soczi, dwukrotna mistrzyni świata, mistrzyni czterech kontynentów, trzykrotna zwyciężczyni finału Grand Prix oraz sześciokrotna mistrzyni Korei Południowej w jeździe figurowej na lodzie jako solistka.

 

Możesz również polubić…